Uwaga dotycząca każdego badania obrazowego (w tym badań USG): wskazane jest dostarczenie dokumentacji z badania (badań) poprzedniego (poprzednich) obrazowanej okolicy.

Poniżej znajdują się szczegółowe informacje odnośnie przygotowania Pacjenta do badania USG. Są to zasady ogólne obowiązujące zawsze (o ile lekarz kierujący nie zaleci inaczej) w przypadku badań oznaczonych na wykazie gwiazdką (*).

Jedną dobę przed planowanym badaniem zaleca się dietę lekkostrawną w połączeniu z przyjmowaniem leku o nazwie Espumisan (3 razy dziennie, po 3-4 kapsułki). Lek przyjmowany jest w celu opróżnienia jelit z zalegających gazów, które wyjątkowo utrudniają obrazowanie ultrasonograficzne.

Do 6 godzin przed zaplanowanym badaniem dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości wody niegazowanej (nie należy pić napojów gazowanych, herbaty i kawy w dniu badania). Nie należy przyjmować pokarmów stałych i starać się nie palić tytoniu w dniu badania. Osoby z wyraźną tendencją do zaparć powinny ograniczać jedzenie nawet do dwóch dób przed badaniem.

Jeśli w badaniu jamy brzusznej wskazana jest wiarygodna ocena narządów miednicy małej niezbędne jest należyte wypełnienie pęcherza moczowego. W tym celu 2 godziny przed badaniem należy wypić jak największą ilość niegazowanej wody mineralnej (najlepiej dużą butelkę: 1-1,5 litrową) i do czasu badania starać się nie oddawać moczu.

Zasady przygotowania do badania USG-Doppler żył jamy brzusznej i miednicy małej (diagnostyka ultrasonograficzna niewydolności żylnej miednicy):
– dzień przed badaniem postępuj zgodnie z instrukcjami ogólnymi dotyczącymi przygotowania do badania USG jamy brzusznej
– w dniu badania należy stawić się na czczo
– w ciągu godziny przed badaniem należy wypić do 0,5 litra wody niegazowanej w celu lepszego wypełnienia łożyska żylnego (pęcherz moczowy powinien być jedynie częściowo wypełniony w trakcie badania)