Jakie są zalety laseroterapii wewnątrzżylnej w leczeniu żylaków kończyn dolnych?
Jakie sytuacje kliniczne uniemożliwiają wykonanie zabiegu laserowego?
Czy laserem wewnątrznaczyniowym da się zamknąć każdego żylaka?
Czy laserowe zamykanie żylakowato zmienionej żyły odpiszczelowej jest skuteczniejsze od echoskleroterapii?

Laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych z dostępu wewnątrznaczyniowego (ELVA – ang. endovenous laser ablation) polega na małoinwazyjnym wprowadzeniu włókna lasera do żylakowato zmienionej żyły i zamknięciu jej na drodze tzw. termoablacji kontrolowanej. W przypadku laserów nowej generacji, wykorzystującej długość fali 1470 nm, działanie termiczne na otaczające tkanki jest niezauważalne, co oznacza iż są one wyjątkowo bezpieczne. Tym samym nie występują ograniczenia spotykane w przypadku laserów starszej generacji, które pracowały na długościach fali świetlnej: 808 nm, 940 nm czy 980 nm.

W przypadku systemu ELVeS 1470 nm do pierwotnego uszkodzenia naczynia żylnego dochodzi jedynie od strony błony wewnętrznej. Proces ograniczonego i nieodwracalnego uszkodzenia komórek śródbłonka naczyniowego przez energię lasera zapoczątkowuje reakcję zwłóknieniową, która doprowadza do wyłączenia z krążenia niewydolnego naczynia żylnego.

o_nas_play

Zasadniczą przewagą laserowego usuwania żylaków (EVLA) nad klasycznym zabiegiem operacyjnym jest to, iż w sposób kontrolowany i dokładny (pod kontrolą sondy USG) doprowadzić można do wyłączenia z krążenia niewydolnego segmentu żylnego przy zachowaniu funkcji prawidłowo działających zastawek żylnych (np. zastawki ostialnej w żyle odpiszczelowej). Laserem wewnątrzżylnym w sposób małoinwazyjny doprowadza się do likwidacji przyczyny powstania niewydolności żylnej i w efekcie do zniwelowania istniejącego nadciśnienia żylnego w chorej kończynie. W ten sposób zastępujemy klasyczne podejście, polegające na podwiązaniu ujścia pnia żylnego i jego wyszarpaniu na drodze tzw. strippingu.

W Klinice Flebologii-NASMED w Warszawie do zabiegów laserowego zamykania żylaków używamy dwuzakresowego lasera najnowszej generacji firmy Biolitec, o długościach emitowanej fali 980 i 1470 mm, wykorzystującego technikę bezbólową (PainLess). Najnowocześniejsza na świecie technologia lasera wewnątrznaczyniowego o nazwie ELVeS (ang. endo laser vein system) Radial™ 2ring jest najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym zabiegiem laserowym na rynku, zapewniającym wysoki komfort pacjenta w tracie wykonywania procedury i w okresie pozabiegowym.

Zalety stosowanego przez nas lasera wykorzystującego technologię ELVeS to przede wszystkim:

– wysoki komfort Pacjenta w czasie zabiegu (zwykle bez nacięć, procedura praktycznie bezbólowa)
– doskonałe rezultaty kosmetyczne (znikome ryzyko wybroczyn i przebarwień)
– szybki powrót do codziennych zajęć po zabiegu + krótki czas trwania procedury (zazwyczaj 30-40 min.)
– bardzo wysoka skuteczność likwidacji niewydolnych pni żylnych na kończynach dolnych

Do zamykania nieprawidłowo działających żył, w zależności od sytuacji klinicznej, stosowane są włókna robocze ze specjalną osłonką zabezpieczającą naczynie. Wykorzystywane włókna laserowe emitują pojedynczą lub podwójną wiązkę światła laserowego w kształcie pierścienia. Są to tzw. włókna radialne (wysoce bezpieczne oraz skuteczne w zamykaniu żylaków, także tych o średnicach powyżej 10-12 mm). Oznacza to w praktyce, iż światło lasera działa obwodowo (360º), a nie na wprost, tak jak to było w przypadku starszych włókien laserowych.

Szeroka gama światłowodów wykorzystujących technologię radialną w systemach ELVeS pozwala na użycie lasera w wielu sytuacjach. Stosujemy go m.in. do:
– zamykania znacznie poszerzonych pni żylnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej)
– do likwidowania względnie wąskich żylaków (miernie poszerzonych pni głównych i bocznic)
– leczenia żylaków nawrotowych (po wcześniejszych operacjach czy nieskutecznych echoskleroterapiach)
– eliminowania poszerzonych i niewydolnych perforatorów (technikę tę stosujemy u Pacjentów z niegojącymi się owrzodzeniami żylnymi na podudziach)
Zalety wewnątrzżylnej ablacji laserowej systemem ELVeS w leczeniu żylaków kończyn dolnych:
– zabieg wykonywany z dostępu przezskórnego (miejsce wprowadzenia cienkiego włókna laserowego ma średnicę nieco powyżej 1.5 mm)
– krótki czas trwania zabiegu (zwykle do 30-45 min.)
– możliwość zamykania żylaków na dwóch nogach w czasie jednego podejścia
– procedura jednorazowa (przewaga nad echoskleroterapią, którą przy dużych żylakach trzeba często wykonywać 2-3 krotnie w celu uzyskania efektu pełnego zamknięcia niewydolnego naczynia)
– bardzo wysoka skuteczność (w obserwacji długoletniej przewaga nad EVRF oraz echoskleroterapią, w przypadku której odsetek udrożnionych pni żylnych sięga nawet 20-30%)
– znikome dolegliwości bólowe w trakcie i po zabiegu
– większe bezpieczeństwo niż przy zabiegach chirurgicznego usuwania żylaków
(brak rany pooperacyjnej, znikome ryzyko uszkodzenia układu limfatycznego i gałęzi nerwowych)
– szybki okres rekonwalescencji (2-3 dni; nieporównywalnie krótszy niż po operacji chirurgicznej)

Pamiętać należy, iż istnieje co najmniej kilka czynników, które uniemożliwiają bądź znacznie ograniczają skuteczne leczenie żylaków kończyn dolnych przy użyciu lasera wewnątrznaczyniowego. Zawsze kluczem do podjęcia decyzji co do wyboru metody leczenia żylaków jest dokładnie wykonane badanie USG Doppler żył kończyn dolnych w pozycji stojącej połączone z konsultacją przedzabiegową przeprowadzoną przez lekarza flebologa.

U jakich Pacjentów niewskazany jest zabieg laserowego zamykania żylaków?
– u osób w złym stanie ogólnym (np. u Pacjentów z licznymi obciążeniami internistycznymi, z chorobą nowotworową, schorzeniami neurologicznymi itp.)
– z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową w fazie aktywnej
– u kobiet w ciąży
– przy stwierdzonym uczuleniu na środki znieczulające (przeciwwskazanie względne)
– w przypadku potwierdzonych stanów nadkrzepliwości krwi (przeciwwskazanie względne)
– z niekorzystnym przebiegiem naczynia, przy bardzo dużych rozmiarach lub niekorzystnej morfologii żyły (zawsze konieczna konsultacja przedzabiegowa z analizą obrazu w USG Doppler)
– u osób ze zmianami pozakrzepowymi w żyłach układu powierzchownego uniemożliwiającymi wykonanie zabiegu drogą wewnątrznaczyniową
– u części osób po przebyciu zakrzepicy w układzie głębokim (konieczna analiza każdego przypadku osobno)
– u Pacjentów z nasiloną miażdżycą tętnic kończyn dolnych uniemożliwiającą skuteczną i bezpieczną kompresjoterapię pozabiegową (u takich Pacjentów z wyboru polecamy zabieg klejenia żylaków metodą Venaseal).

1

W Klinice Flebologii-NASMED zabieg laserowy zawsze, jeśli to konieczne, łączymy z zabiegiem uzupełniającej skleroterapii kompresyjnej lub miniflebektomią wielomiejscową. W naszej przychodni cena usuwania żylaków z użyciem lasera na kończynie dolnej obejmuje:
– zabieg laserowy (nowoczesny system ELVeS)
– profesjonalnie dobraną pozabiegową pończochę uciskową
– wczesną kontrolę pozabiegową w USG Doppler
– ewentualną skleroterapię uzupełniającą żylaków resztkowych w terminie do 3 miesięcy od wykonania procedury laserowej

Aktualną cenę procedury laserowego leczenia żylaków systemem ELVeS znajdziecie Państwo w zakładce CENNIK na stronie głównej. Więcej informacji na temat przygotowania do zabiegu oraz stosowanego przez nas lasera wewnątrzżylnego znajdziecie Państwo we wpisie CZĘSTE PYTANIA (tematy: Jak należy przygotować się do zabiegu likwidowania żylaków? Czy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych?).

 

 

flebologia_icon sprawdź również
leczenie hybrydowe